I nábytek může škodit zdraví. Povíme vám proč.

Tento článek je určen všem, kteří se starají o své zdraví komplexně. Zdravý životní styl totiž není jen o zdravém stravování a o pohybu. Podstatné je i to, v jakém prostředí každodenně žijeme a jakými věcmi se obklopujeme. Z našeho pohledu, pohledu výrobce nábytku, hraje velkou roli zdravotní nezávadnost našich výrobků. Důvod je prostý. Ze znalosti věci dobře známe rizika a dopady na zdraví, o kterých zákazník neví, protože se o nich veřejně nemluví. Co přesně máme na mysli?

zdravotni_tema_formaldehyd_hanak_nabytek

 

Zdravé domácí prostředí jako základ

Představte si vzorovou situaci. Maminka na mateřské dovolené s dětmi v novém či zrekonstruovaném domě (bytě) a spousta času, který rodina spolu tráví doma. Dnešní stavby jsou dokonale hermeticky uzavřené díky kvalitním oknům a dveřím, aby nedocházelo k úniku tepla. A v tomto typickém prostředí si představte nábytek, který díky slabé kvalitě průběžně uvolňuje škodliviny do vzduchu. Jaké prostředí nás obklopuje venku, to většinou neovlivníme. Ale jaké klima a podmínky budeme mít doma, to můžeme ovlivnit z velké části.

zdravotni_tema_zdrave_kuchyne_hanak

 

Zdraví škodlivý formaldehyd

Formaldehyd je součástí lepidel, které se používají při zpracování dřevotřískových desek pro výrobu nábytku. Je záludný v tom, že se vstřebává do kůže a může způsobit podráždění nebo alergické reakce. Vyvolává bolesti hlavy, může přivodit zánět nosní sliznice a dlouhodobě může kontakt s ním vést až ke vzniku rakoviny. Výjimkou nejsou případy, kdy byla nadlimitní a tudíž zdraví škodlivá koncentrace formaldehydu zjištěna v nábytku ve veřejných prostorách, například ve školách apod. Aby se formaldehyd neuvolňoval z nábytku, je nutné kvalitně olepit veškeré jeho hrany. Jedině tak, díky kompaktnímu 100% uzavření povrchu, nepropustí nic ani ven ani dovnitř. Většina výrobců olepuje pohledové strany, ale nepohledové části nábytkových dílců už ponechává bez olepení. Do nábytku se otevřenými póry mimo jiné dostávají různé výpary z běžného denního provozu, které mohou, především v kuchyni, deformovat povrch a časem měnit jak vizuální tak funkční vlastnosti.

zdravotne_nezavadny_nabytek_hanak

 

Jako když vybíráte šetrný prací prášek

Nehledejme v tom složitosti. Tak jako je běžné řešit zdravotní nezávadnost dětského nádobí, kvalitní oblečení z bio materiálů nebo třeba přírodní kosmetiku s minimem chemie, což jsou věci denní potřeby, tak i nábytek máme doma dnes a denně, žijeme s ním v jednom prostoru. I o d něj bychom měli čekat neutralitu a šetrnost vůči našemu zdraví. Lze to přirovnat ke koupi pracího prášku – můžete mít levný chemický koncentrát, který není šetrný ani k pokožce, ani k životnímu prostředí anebo si připlatíte za kvalitní prášek, který maximálně šetří pokožku a i zmíněné životní prostředí.

zdravotni_tema_zdravy_nabytek_hanak

 

Jak poznám kvalitní nábytek?

Jako první faktor napoví logicky už cena. Kvalitní zboží nemůže být levné. Kvůli snižování nákladů výrobci často používají materiál z odpadového recyklátu, tj. rozdrcené zbytky starého nábytku, laků a dalšího odpadu. Pokud k tomu přičteme horší zpracování povrchu, které logicky předurčuje délku životnosti a vůbec komfort daného nábytku a již uvedené neolepení všech hran nábytku, výsledkem je nekvalitní výrobek, který je i zdraví škodlivý. Takový nábytek je k dostání v řetězcích, ale bohužel i přímo u některých výrobců nábytku. Nábytek sice může vypadat na první pohled dobře, ale to zdaleka nevypovídá o jeho kvalitě.

Zpět na aktuality